Snettisham Beach Sailing Club
You are here:  Racing  >  Race Results  >  Previous Years Results  >  2015 Race Results

2015 Race Results

SBSC Trophy Results - 2015 RACING SEASON

[ All trophies presented 05/03/2016 ]

Cup/Race Series

Trophy

Helm 2015

Class

Sail No

Ref

C1

Kirkland Cup

Jasper Barnham & Crew

2000

2042

C1

C2

RNLI Pennant

Guy & Tom Playford

Dart 18

7750

C2

C3

Peter Beckerton Mem.

Guy & Tom Playford

Dart 18

7750

C3

C4

Paul Dickson Challenge Cup

Paul Norris & Jen Whitgift

2000

2251

C4

C5

Commodrs Cup for Ladies

Phoebe Charnley

2000

21759

C5

C6

Gypsy Cup

Guy & Tom Playford

Dart 18

7750

C6

C7

Club Cup

Ian Nolan

RS700

1023

C7

C8

Lionel Wilkinson Mem.

Chris & Tom Hall

2000

2327

C8

C9

Ken Grey (No Trophy)

SBSC

-

-

-

C10

Henry Jacobs Mem.

Chris Hall & Tom Hall

2000

2327

C10

Henry Ward 0verall

Henry Ward H’cap (0)

Jasper Barnham & crew

2000

2042

C11

Friday Pursuit overall

Snettisham Friday Cup

Tim Landles

Mega Byte

76

C12

Spring Series overall

No Trophy

Guy & Tom Playford

Dart 18

7750

-

Fast H/C Spring

Thain Cup

Guy & Tom Playford

Dart 18

7750

C13

Slow H/C Spring

Dick Swann Tankard

Paul Bloom

Supanova

391

C14

2000 Flt Spring

Dyson Berry Enterprise Cup

Finlay Barnham & Sam Landles

2000

2042

C15

Port Series overall

No Trophy

Fergus Barnham & crew

2000

2321

-

Fast H/C Port

Snettisham Scalp Cup

Guy & Tom Playford

Dart 18

7750

C16

Slow H/C Port

Snet. Beach Challenge Cup

Peter Follen

Supanova

584

C17

2000 Flt. Port

Cullum Tankard

Fergus Barnham & crew

2000

2321

C18

Summer Series overall

No Trophy

Ed Napolitano

Phantom

1022

-

Fast H/C Summer

Chamberlain Cup

Colin Dacey

RS700

1027

C19

Slow H/C Summer

Ken Easy Shield

Ed Napolitano

Phantom

1022

C20

2000 Flt Summer

Whitmore Cup

Paul Norris & Jen Whitgift

2000

2231

C21

Midships Series overall

No Trophy

Chris Hall & Tom Hall

2000

2327

-

Fast H/C Midships

Snettisham Goblet

Guy & Tom Playford

Dart 18

7750

C22

Slow H/C Midships

Snettisham Plate

Finlay Barnham

Aero 7

1533

C23

2000 Flt Midships

Poachers Tankard

Chris & Tom Hall

2000

2327

C24

Autumn Series overall

No Trophy

Simon & Katy Landles

2000

2240

-

F/H Autumn

September Flagon

Thomas Playford

RS600

848

C25

S/H Autumn

Fireball Cup

Paul Bloom

 

391

C26

2000 Flt. Autumn

Laser Plaque

Simon & Katy Landles

2000

2240

C27

Starboard Series overall

No Trophy

Simon & Katy Landles

2000

2240

-

F/H Starboard

Points Cup

Thomas Playford

RS600

848

C28

S/H Starboard

Snett. Wash Tub

Tim Landles

M Byte

76

C29

2000 Flt. Starboard

Norris Paddle

Simon & Katy Landles

2000

2240

C30

Best Young Sailor in Snr Flt

The Gore Cup

Thomas Playford

RS600

848

C31

Commodores Award

The Burgess Quaich

Peter Hutchinson

& Guy Playford

 

 

C32

2015 SBSC 2000 Millennium Series

No Trophy

Fergus Barnham & Sam Landles

2000

2321

-

SBSC Trophy Results - 2015 RACING SEASON

Juniors

 

[ All trophies presented 05/03/2016 ]

 

Cup/Race Series

Trophy

Helm 2015

Class

Sail No

Ref

Juniors : Toppers

 

 

 

 

 

Cadet Cup

 

Ben Charnley

Topper

43215

C40

Perseverance Cup

 

Ben Charnley

Topper

43215

C41

Topper ‘9’ Series

 

not raced

-

-

C42

Junior Series Cup

 

Eva Miller

Topper

46625

C43

Topper Race Club Lake Srs.

Wednesday Series Shield

Jack Napolitano

Topper

44729

C38

Topper Race Club Sea Srs.

Sea trophy

Ben Charnley

Topper

43215

C38a

Topper Summer Shield

 

Rose Edmonds

Topper

21078

C46

Fred Easton Trophy

 

Ben Charnley

Topper

196

C47

Cock of the Water

 

Eva Miller

 

 

C48