event burgee

2016 Paul Dickson Challenge Cup

Sea Course

Results are final as of 18:50 on July 27, 2016

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
24/7/2016  
Total Nett
1st 2000 2000 2042 Jasper Barnham Laura Barnham 1101 1.0 1.0 1.0
2nd Slow Handicap RS Feva XL 5724 Nick Maris   1235 2.0 2.0 2.0
3rd 2000 2000 2240 Simon Landles Katy Landles 1101 3.0 3.0 3.0
4th Slow Handicap SUPERNOVA 391 Paul Bloom   1075 4.0 4.0 4.0
5th 2000 2000 2279 Guy Tasker & Crew 1101 5.0 5.0 5.0
6th Fast Handicap RS 600 848 Thomas Playford   920 6.0 6.0 6.0
7th Slow Handicap RS Aero 7 1533 Finlay Barnam   1066 7.0 7.0 7.0
8th Slow Handicap MegaByte 76 Tim Landles   1060 8.0 8.0 8.0
9th Slow Handicap SUPERNOVA 1179 David Whitmore   1075 9.0 9.0 9.0
10th Slow Handicap SUPERNOVA 539 John Goodliffe   1075 10.0 10.0 10.0
11th Fast Handicap A CLASS 73 Robert Fletcher   684 11.0 11.0 11.0
12th Slow Handicap WAYFARER 7573 Ed Napolitano   1107 12.0 12.0 12.0
13th Fast Handicap RS 600 715 Jack Napolitano   920 13.0 13.0 13.0
14th Slow Handicap SUPERNOVA 1020 Stuart Moore   1075 14.0 14.0 14.0
15th Fast Handicap DART 18 7750 Guy Playford   814 15.0 15.0 15.0
16th Fast Handicap DART 18 7773 Ben Charnley   814 16.0 16.0 16.0
17th Fast Handicap RS 800 803 Rosie Charnley   817 17.0 17.0 17.0
18th 2000 2000 21759 Jemima Schrem   1101 18.0 18.0 18.0

R1 - 24/7/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: 56P, Wind dir: 230deg, Ave wind: 3knts
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 2000 2042 Jasper Barnham Laura Barnham 1101   39:52 2 0:54:19 1.0
2 Slow Handicap RS Feva XL 5724 Nick Maris   1235   50:26 2 1:01:15 2.0
3 2000 2000 2240 Simon Landles Katy Landles 1101   45:11 2 1:01:33 3.0
4 Slow Handicap SUPERNOVA 391 Paul Bloom   1075   44:26 2 1:02:00 4.0
5 2000 2000 2279 Guy Tasker & Crew 1101   45:56 2 1:02:35 5.0
6 Fast Handicap RS 600 848 Thomas Playford   920   38:59 2 1:03:34 6.0
7 Slow Handicap RS Aero 7 1533 Finlay Barnam   1066   46:19 2 1:05:10 7.0
8 Slow Handicap MegaByte 76 Tim Landles   1060   46:05 2 1:05:13 8.0
9 Slow Handicap SUPERNOVA 1179 David Whitmore   1075   46:47 2 1:05:17 9.0
10 Slow Handicap SUPERNOVA 539 John Goodliffe   1075   48:00 2 1:06:59 10.0
11 Fast Handicap A CLASS 73 Robert Fletcher   684   46:42 3 1:08:16 11.0
12 Slow Handicap WAYFARER 7573 Ed Napolitano   1107   51:14 2 1:09:25 12.0
13 Fast Handicap RS 600 715 Jack Napolitano   920   42:38 2 1:09:31 13.0
14 Slow Handicap SUPERNOVA 1020 Stuart Moore   1075   51:16 2 1:11:32 14.0
15 Fast Handicap DART 18 7750 Guy Playford   814   43:42 2 1:20:32 15.0
16 Fast Handicap DART 18 7773 Ben Charnley   814   46:04 2 1:24:53 16.0
17 Fast Handicap RS 800 803 Rosie Charnley   817   46:18 2 1:25:00 17.0
18 2000 2000 21759 Jemima Schrem   1101   62:52 2 1:25:39 18.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
http://www.sailwave.com/