event burgee

2016 Lionel Wilkinson Memorial Cup

Sea Course

Results are final as of 13:24 on August 11, 2016

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
7/8/2016  
Total Nett
1st Fast Handicap DART 18 7750 Guy Playford   814 1.0 1.0 1.0
2nd Slow Handicap RS Aero 7 1534 Fergus Barnham   1066 2.0 2.0 2.0
3rd Slow Handicap RS Aero 7 1533 Finlay Barnam   1066 3.0 3.0 3.0
4th 2000 2000 2042 Jasper Barnham Laura Barnham 1101 4.0 4.0 4.0
5th 2000 2000 2279 Guy Tasker & Crew 1101 5.0 5.0 5.0
6th Fast Handicap SPRINT 15 1267 Howard Hawkes   931 6.0 6.0 6.0
7th Slow Handicap LASER RADIAL 168724 Jack Napolitano   1136 7.0 7.0 7.0
8th Slow Handicap SUPERNOVA 391 Paul Bloom   1075 8.0 8.0 8.0
9th Fast Handicap RS 700 1027 Colin Dacey   850 9.0 9.0 9.0
10th 2000 2000 21759 Ben Charnley Paul Pearson 1101 10.0 10.0 10.0
11th Slow Handicap LASER 191089 Ian Haynes   1095 11.0 11.0 11.0
12th Fast Handicap RS 700 875 Robbie Bell   850 12.0 12.0 12.0
13th Slow Handicap MegaByte 76 Tim Landles   1060 13.0 13.0 13.0
14th 2000 2000 21412 Cliff Kendall   1101 14.0 14.0 14.0
15th Slow Handicap RS Feva XL 5723 Jemima Schrem Rose Edmonds 1235 15.0 15.0 15.0
16th Fast Handicap 59er 094 A. Guest   920 16.0 16.0 16.0

R1 - 7/8/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: X6P, Wind dir: SW, Ave wind: 17-25knts
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap DART 18 7750 Guy Playford   814 31:41 5 0:38:55 1.0
2 Slow Handicap RS Aero 7 1534 Fergus Barnham   1066 34:00 4 0:39:52 2.0
3 Slow Handicap RS Aero 7 1533 Finlay Barnam   1066 34:28 4 0:40:25 3.0
4 2000 2000 2042 Jasper Barnham Laura Barnham 1101 36:21 4 0:41:16 4.0
5 2000 2000 2279 Guy Tasker & Crew 1101 37:09 4 0:42:11 5.0
6 Fast Handicap SPRINT 15 1267 Howard Hawkes   931 31:34 4 0:42:23 6.0
7 Slow Handicap LASER RADIAL 168724 Jack Napolitano   1136 30:23 3 0:44:35 7.0
8 Slow Handicap SUPERNOVA 391 Paul Bloom   1075 38:21 4 0:44:36 8.0
9 Fast Handicap RS 700 1027 Colin Dacey   850 31:23 4 0:46:09 9.0
10 2000 2000 21759 Ben Charnley Paul Pearson 1101 31:50 3 0:48:11 10.0
11 Slow Handicap LASER 191089 Ian Haynes   1095 31:40 3 0:48:12 11.0
12 Fast Handicap RS 700 875 Robbie Bell   850 33:54 4 0:49:51 12.0
13 Slow Handicap MegaByte 76 Tim Landles   1060 32:30 3 0:51:06 13.0
14 2000 2000 21412 Cliff Kendall   1101 34:04 3 0:51:34 14.0
15 Slow Handicap RS Feva XL 5723 Jemima Schrem Rose Edmonds 1235 38:34 3 0:52:03 15.0
16 Fast Handicap 59er 094 A. Guest   920 32:08 3 0:58:13 16.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
http://www.sailwave.com/