event burgee

2016 Ken Grey Memorial Cup

Sea Course

Results are final as of 13:43 on August 11, 2016

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
7/8/2016  
Total Nett
1st 2000 2000 2042 Jasper Barnham Laura Barnham 1101 1.0 1.0 1.0
2nd Slow Handicap RS Aero 7 1534 Fergus Barnham   1066 2.0 2.0 2.0
3rd Slow Handicap RS Aero 7 1533 Finlay Barnam   1066 3.0 3.0 3.0
4th 2000 2000 2279 Guy Tasker & Crew 1101 4.0 4.0 4.0
5th Fast Handicap RS 700 1027 Colin Dacey   850 5.0 5.0 5.0
6th Fast Handicap DART 18 7750 Guy Playford   814 6.0 6.0 6.0
7th Fast Handicap SPRINT 15 1267 Howard Hawks   931 7.0 7.0 7.0
8th Slow Handicap LASER RADIAL 168724 Jack Napolitano   1136 8.0 8.0 8.0
9th Slow Handicap SUPERNOVA 391 Paul Bloom   1075 9.0 9.0 9.0
10th 2000 2000 21759 Ben Charnley Paul Pearson 1101 10.0 10.0 10.0
11th Slow Handicap LASER 191089 Ian Haynes   1095 11.0 11.0 11.0
12th Slow Handicap MegaByte 76 Tim Landles   1060 12.0 12.0 12.0
13th 2000 2000 21412 Cliff Kendall   1101 13.5 13.5 13.5
13th Fast Handicap 59er 094 A. Guest   905 13.5 13.5 13.5
15th Fast Handicap RS 700 875 Robbie Bell   850 16.0 DNF 16.0 16.0
16th Slow Handicap RS Feva XL 5723 Jemima Schrem Rose Edmonds 1235 17.0 DNC 17.0 17.0

R1 - 7/8/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: XP, Wind dir: W, Ave wind: 14-18knts
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 2000 2000 2042 Jasper Barnham Laura Barnham 1101 46:50 7 0:48:37 1.0
2 Slow Handicap RS Aero 7 1534 Fergus Barnham   1066 45:25 7 0:48:41 2.0
3 Slow Handicap RS Aero 7 1533 Finlay Barnam   1066 46:11 7 0:49:31 3.0
4 2000 2000 2279 Guy Tasker & Crew 1101 48:46 7 0:50:37 4.0
5 Fast Handicap RS 700 1027 Colin Dacey   850 43:16 8 0:50:54 5.0
6 Fast Handicap DART 18 7750 Guy Playford   814 41:47 8 0:51:20 6.0
7 Fast Handicap SPRINT 15 1267 Howard Hawks   931 42:21 7 0:51:59 7.0
8 Slow Handicap LASER RADIAL 168724 Jack Napolitano   1136 44:18 6 0:52:00 8.0
9 Slow Handicap SUPERNOVA 391 Paul Bloom   1075 43:13 6 0:53:36 9.0
10 2000 2000 21759 Ben Charnley Paul Pearson 1101 46:00 6 0:55:42 10.0
11 Slow Handicap LASER 191089 Ian Haynes   1095 45:52 6 0:55:51 11.0
12 Slow Handicap MegaByte 76 Tim Landles   1060 45:39 6 0:57:25 12.0
13 2000 2000 21412 Cliff Kendall   1101 48:11 6 0:58:21 13.5
13 Fast Handicap 59er 094 A. Guest   905 46:12 7 0:58:21 13.5
15 Fast Handicap RS 700 875 Robbie Bell   850 DNF     16.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
http://www.sailwave.com/