event burgee

2016 Club Cup

Sea Course

Results are final as of 18:10 on July 18, 2016

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
17/7/2016  
Total Nett
1st Slow Handicap PHANTOM 1227 Howard Hawkes   995 1.0 1.0 1.0
2nd 2000 2000 2042 Finlay Barnham   1101 2.0 2.0 2.0
3rd 2000 2000 2240 Simon Landles Katy Landles 1101 3.0 3.0 3.0
4th Slow Handicap PHANTOM 1022 Jack Napolitano   1035 4.0 4.0 4.0
5th Slow Handicap MegaByte 76 Tim Landles   1060 5.0 5.0 5.0
6th Slow Handicap LASER RADIAL 208994 Paul Pearson   1136 6.0 6.0 6.0
7th Fast Handicap RS 700 1027 Colin Dacey   850 7.0 7.0 7.0
8th 2000 2000 22547 Mark Foley & Crews 1101 8.0 8.0 8.0
9th Slow Handicap LASER 208703 Ben Charnley   1095 9.0 9.0 9.0
10th Slow Handicap SUPERNOVA 1039 Howard Tollington   1075 10.0 10.0 10.0
11th 2000 2000 2345 David Crossman & Crews 1101 11.0 11.0 11.0
12th Fast Handicap RS 600 848 Thomas Playford   920 12.0 12.0 12.0
13th Fast Handicap A CLASS 73 Robert Fletcher   684 13.0 13.0 13.0
14th Slow Handicap SUPERNOVA 1172 Warren Mitchel   1075 14.0 14.0 14.0
15th Slow Handicap SUPERNOVA 1020 Stuart Moore   1075 15.0 15.0 15.0
16th 2000 2000 22535 Adrian Tebbutt Sue 1101 16.0 16.0 16.0
17th Fast Handicap RS 700 1023 Ian Nolan   850 17.0 17.0 17.0
18th Fast Handicap RS 700 979 Ed Napolitano   850 18.0 18.0 18.0
19th Fast Handicap DART 18 7750 Guy Playford   814 19.0 19.0 19.0
20th Fast Handicap DART 18 7773 Not Recorded   814 20.0 20.0 20.0
21st 2000 2000 2933 J. Goodliffe K. Goodliffe 1101 21.0 21.0 21.0

R1 - 17/7/2016

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Wind dir: NE, Ave wind: 3-5knts
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap PHANTOM 1227 Howard Hawkes   995   50:34 3 1:07:46 1.0
2 2000 2000 2042 Finlay Barnham   1101   57:15 3 1:09:20 2.0
3 2000 2000 2240 Simon Landles Katy Landles 1101   58:30 3 1:10:51 3.0
4 Slow Handicap PHANTOM 1022 Jack Napolitano   1035   55:12 3 1:11:07 4.0
5 Slow Handicap MegaByte 76 Tim Landles   1060   57:01 3 1:11:43 5.0
6 Slow Handicap LASER RADIAL 208994 Paul Pearson   1136   61:17 3 1:11:56 6.0
7 Fast Handicap RS 700 1027 Colin Dacey   850   46:13 3 1:12:30 7.0
8 2000 2000 22547 Mark Foley & Crews 1101   61:00 3 1:13:52 8.0
9 Slow Handicap LASER 208703 Ben Charnley   1095   60:50 3 1:14:04 9.0
10 Slow Handicap SUPERNOVA 1039 Howard Tollington   1075   59:59 3 1:14:24 10.0
11 2000 2000 2345 David Crossman & Crews 1101   61:34 3 1:14:34 11.0
12 Fast Handicap RS 600 848 Thomas Playford   920   51:28 3 1:14:35 12.0
13 Fast Handicap A CLASS 73 Robert Fletcher   684   51:04 4 1:14:40 13.0
14 Slow Handicap SUPERNOVA 1172 Warren Mitchel   1075   60:55 3 1:15:33 14.0
15 Slow Handicap SUPERNOVA 1020 Stuart Moore   1075   61:59 3 1:16:53 15.0
16 2000 2000 22535 Adrian Tebbutt Sue 1101   64:25 3 1:18:01 16.0
17 Fast Handicap RS 700 1023 Ian Nolan   850   51:28 3 1:20:44 17.0
18 Fast Handicap RS 700 979 Ed Napolitano   850   51:34 3 1:20:53 18.0
19 Fast Handicap DART 18 7750 Guy Playford   814   50:30 3 1:22:43 19.0
20 Fast Handicap DART 18 7773 Not Recorded   814   50:47 3 1:23:11 20.0
21 2000 2000 2933 J. Goodliffe K. Goodliffe 1101   49:15 2 1:29:28 21.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
http://www.sailwave.com/