2014 75th Anniversary Series

Sea Course

Results are final as of 0:18 on September 4, 2014

Overall

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st Handicap RS 700 875 Robbie Bell   852 1.0 1.0 2.5 (8.0) (20.0 DNF) 4.0 1.0 2.0 39.5 11.5
2nd 2000 2000 2321 Fergus Barnham Gen Gage 1100 2.0 3.0 1.0 3.0 3.0 2.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 74.0 14.0
3rd Handicap RS 700 1027 Colin Dacey   852 3.0 (6.0) 4.0 (5.0) 2.0 1.0 3.0 5.0 29.0 18.0
4th 2000 2000 22535 Adrian Tebbut Molly Charnley 1100 4.3 OOD 4.3 OOD 4.3 OOD 4.0 (12.0) (9.0) 5.0 4.0 46.9 25.9
5th 2000 2000 2279 Guy Tasker S Tasker 1100 5.0 4.0 5.0 2.0 5.0 5.0 (30.0 DNC) (7.0) 63.0 26.0
6th 2000 2000 2042 Jasper Barnham Laura Barnham 1100 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 1.0 1.0 3.0 4.0 1.0 100.0 40.0
7th 2000 2000 2345 David Crossman Ben Gage 1100 4.0 (10.0) (11.0) 6.0 10.0 10.0 6.0 6.0 63.0 42.0
8th Handicap MegaByte 76 Tim Landles   1074 9.7 OOD 9.7 OOD 9.7 OOD 10.0 6.0 13.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 118.1 58.1
9th Handicap SUPERNOVA 1016 Warren Mitchel   1071 10.0 11.0 10.0 9.0 9.0 11.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 120.0 60.0
10th Handicap RS 800 889 Ed Napolitano Jack Waldron 820 8.0 17.0 9.0 11.0 16.0 16.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 137.0 77.0
11th Handicap SUPERNOVA 584 Peter Follen   1071 11.0 13.0 (30.0 DNC) 14.0 11.0 7.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 146.0 86.0
12th Dart DART 18 7750 Guy Playford Tom Playford 805 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 17.0 17.0 20.0 DNF 2.0 3.0 149.0 89.0
13th Dart DART 18 7158 John Buckle   805 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 18.0 18.0 17.0 8.0 9.0 160.0 100.0
14th 2000 2000 2231 Paul Norris Phoebe Charnley 1100 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 7.0 4.0 6.0 30.0 DNC 30.0 DNC 167.0 107.0
15th 2000 2000 2327 Tom Hall Nick Maris 1100 6.0 7.0 6.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 169.0 109.0
16th Handicap SUPERNOVA 1039 Howard Tollington   1071 19.0 DNF 18.0 (30.0 DNC) 16.0 14.0 14.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 171.0 111.0
17th 2000 2000 2933 John Goodlife Karen Goodlife 1100 19.0 DNF 15.0 (30.0 DNC) 15.0 13.0 20.0 DNF (30.0 DNC) 30.0 DNC 172.0 112.0
18th Handicap LASER RADIAL 197691 Rosie Charnley   1122 7.0 9.0 8.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 174.0 114.0
19th Handicap RS 700 1023 Ian Nolan   852 (30.0 DNC) 2.0 7.0 20.0 DNF (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 179.0 119.0
20th Handicap LASER 168724 Paul Pearson   1088 9.0 8.0 12.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 179.0 119.0
21st Handicap LASER RADIAL 168958 Matthew Nolan   1122 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 12.0 7.0 12.0 30.0 DNC 30.0 DNC 181.0 121.0
22nd 2000 2000 2042 Finlay Barnham Laura Barnham 1100 (30.0 DNC) 5.0 2.5 (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 187.5 127.5
23rd 2000 2000 2236 Tony Burgess Sam Peak 1100 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 13.0 15.0 15.0 30.0 DNC 30.0 DNC 193.0 133.0
24th Dart DART 18 7530 Colin Rudd   805 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 7.0 8.0 195.0 135.0
25th 2000 2000 2240 Simon Landles Katie Landles 1100 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 8.0 8.0 30.0 DNC 30.0 DNC 196.0 136.0
26th 2000 2000 2934 David Whitmore John Goodchild 1100 19.0 DNF 14.0 17.0 DNF (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 200.0 140.0
27th Handicap LASER 191089 Ian ?   1088 (30.0 DNC) 12.0 17.0 DNF (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 209.0 149.0
28th Handicap RS 700 801 Greg Williams   852 12.0 22.0 DNF (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 214.0 154.0
29th 2000 2000 2082 Matt Richard & Crew 1100 19.0 DNF 16.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 215.0 155.0

Race 1 - 21/06/2014

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Handicap RS 700 875 Robbie Bell   852 36:10 1.0
2 2000 2000 2321 Fergus Barnham Gen Gage 1100 35:05 2.0
3 Handicap RS 700 1027 Colin Dacey   852 36:19 3.0
4 2000 2000 2345 David Crossman Ben Gage 1100 36:34 4.0
5 2000 2000 22535 Adrian Tebbut Molly Charnley 1100 OOD 4.3
6 2000 2000 2279 Guy Tasker S Tasker 1100 36:51 5.0
7 2000 2000 2327 Tom Hall Nick Maris 1100 36:54 6.0
8 Handicap LASER RADIAL 197691 Rosie Charnley   1122 39:30 7.0
9 Handicap RS 800 889 Ed Napolitano Jack Waldron 820 38:40 8.0
10 Handicap LASER 168724 Paul Pearson   1088 40:41 9.0
11 Handicap MegaByte 76 Tim Landles   1074 OOD 9.7
12 Handicap SUPERNOVA 1016 Warren Mitchel   1071 40:33 10.0
13 Handicap SUPERNOVA 584 Peter Follen   1071 41:56 11.0
14 Handicap RS 700 801 Greg Williams   852 34:01 12.0
15 Handicap SUPERNOVA 1039 Howard Tollington   1071 DNF 19.0
15 2000 2000 2933 John Goodlife Karen Goodlife 1100 DNF 19.0
15 2000 2000 2934 David Whitmore John Goodchild 1100 DNF 19.0
15 2000 2000 2082 Matt Richard & Crew 1100 DNF 19.0

Race 2 - 21/06/2014

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Handicap RS 700 875 Robbie Bell   852 30:24 1.0
2 Handicap RS 700 1023 Ian Nolan   852 31:10 2.0
3 2000 2000 2321 Fergus Barnham Gen Gage 1100 31:09 3.0
4 2000 2000 2279 Guy Tasker S Tasker 1100 32:11 4.0
5 2000 2000 22535 Adrian Tebbut Molly Charnley 1100 OOD 4.3
6 2000 2000 2042 Finlay Barnham Laura Barnham 1100 32:26 5.0
7 Handicap RS 700 1027 Colin Dacey   852 34:10 6.0
8 2000 2000 2327 Tom Hall Nick Maris 1100 33:27 7.0
9 Handicap LASER 168724 Paul Pearson   1088 33:10 8.0
10 Handicap LASER RADIAL 197691 Rosie Charnley   1122 34:34 9.0
11 Handicap MegaByte 76 Tim Landles   1074 OOD 9.7
12 2000 2000 2345 David Crossman Ben Gage 1100 33:56 10.0
13 Handicap SUPERNOVA 1016 Warren Mitchel   1071 34:10 11.0
14 Handicap LASER 191089 Ian ?   1088 34:52 12.0
15 Handicap SUPERNOVA 584 Peter Follen   1071 34:27 13.0
16 2000 2000 2934 David Whitmore John Goodchild 1100 35:31 14.0
17 2000 2000 2933 John Goodlife Karen Goodlife 1100 37:41 15.0
18 2000 2000 2082 Matt Richard & Crew 1100 39:20 16.0
19 Handicap RS 800 889 Ed Napolitano Jack Waldron 820 29:32 17.0
20 Handicap SUPERNOVA 1039 Howard Tollington   1071 28:28 18.0
21 Handicap RS 700 801 Greg Williams   852 DNF 22.0

Race 3 - 21/06/2014

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 2000 2000 2321 Fergus Barnham Gen Gage 1100 32:09 1.0
2 Handicap RS 700 875 Robbie Bell   852 33:46 2.5
2 2000 2000 2042 Finlay Barnham Laura Barnham 1100 32:42 2.5
4 Handicap RS 700 1027 Colin Dacey   852 33:57 4.0
5 2000 2000 22535 Adrian Tebbut Molly Charnley 1100 OOD 4.3
6 2000 2000 2279 Guy Tasker S Tasker 1100 33:17 5.0
7 2000 2000 2327 Tom Hall Nick Maris 1100 33:22 6.0
8 Handicap RS 700 1023 Ian Nolan   852 36:25 7.0
9 Handicap LASER RADIAL 197691 Rosie Charnley   1122 36:01 8.0
10 Handicap RS 800 889 Ed Napolitano Jack Waldron 820 36:47 9.0
11 Handicap MegaByte 76 Tim Landles   1074 OOD 9.7
12 Handicap SUPERNOVA 1016 Warren Mitchel   1071 36:03 10.0
13 2000 2000 2345 David Crossman Ben Gage 1100 37:09 11.0
14 Handicap LASER 168724 Paul Pearson   1088 37:10 12.0
15 2000 2000 2934 David Whitmore John Goodchild 1100 DNF 17.0
15 Handicap LASER 191089 Ian ?   1088 DNF 17.0

Race 4 - 22/06/2014

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 2000 2000 2042 Jasper Barnham Laura Barnham 1100 32:57 1.0
2 2000 2000 2279 Guy Tasker S Tasker 1100 34:36 2.0
3 2000 2000 2321 Fergus Barnham Gen Gage 1100 34:45 3.0
4 2000 2000 22535 Adrian Tebbut Molly Charnley 1100 35:19 4.0
5 Handicap RS 700 1027 Colin Dacey   852 27:22 5.0
6 2000 2000 2345 David Crossman Ben Gage 1100 35:22 6.0
7 2000 2000 2231 Paul Norris Phoebe Charnley 1100 35:26 7.0
8 Handicap RS 700 875 Robbie Bell   852 27:58 8.0
9 Handicap SUPERNOVA 1016 Warren Mitchel   1071 36:48 9.0
10 Handicap MegaByte 76 Tim Landles   1074 37:22 10.0
11 Handicap RS 800 889 Ed Napolitano Jack Waldron 820 28:41 11.0
12 Handicap LASER RADIAL 168958 Matthew Nolan   1122 39:32 12.0
13 2000 2000 2236 Tony Burgess Sam Peak 1100 38:58 13.0
14 Handicap SUPERNOVA 584 Peter Follen   1071 38:11 14.0
15 2000 2000 2933 John Goodlife Karen Goodlife 1100 39:48 15.0
16 Handicap SUPERNOVA 1039 Howard Tollington   1071 38:47 16.0
17 Dart DART 18 7750 Guy Playford Tom Playford 805 29:57 17.0
18 Dart DART 18 7158 John Buckle   805 37:51 18.0
19 Handicap RS 700 1023 Ian Nolan   852 DNF 20.0

Race 5 - 22/06/2014

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 2000 2000 2042 Jasper Barnham Laura Barnham 1100 29:40 1.0
2 Handicap RS 700 1027 Colin Dacey   852 35:33 2.0
3 2000 2000 2321 Fergus Barnham Gen Gage 1100 30:38 3.0
4 2000 2000 2231 Paul Norris Phoebe Charnley 1100 31:28 4.0
5 2000 2000 2279 Guy Tasker S Tasker 1100 32:09 5.0
6 Handicap MegaByte 76 Tim Landles   1074 31:46 6.0
7 Handicap LASER RADIAL 168958 Matthew Nolan   1122 33:21 7.0
8 2000 2000 2240 Simon Landles Katie Landles 1100 33:03 8.0
9 Handicap SUPERNOVA 1016 Warren Mitchel   1071 32:21 9.0
10 2000 2000 2345 David Crossman Ben Gage 1100 33:27 10.0
11 Handicap SUPERNOVA 584 Peter Follen   1071 32:44 11.0
12 2000 2000 22535 Adrian Tebbut Molly Charnley 1100 33:52 12.0
13 2000 2000 2933 John Goodlife Karen Goodlife 1100 34:45 13.0
14 Handicap SUPERNOVA 1039 Howard Tollington   1071 34:05 14.0
15 2000 2000 2236 Tony Burgess Sam Peak 1100 38:42 15.0
16 Handicap RS 800 889 Ed Napolitano Jack Waldron 820 29:59 16.0
17 Dart DART 18 7750 Guy Playford Tom Playford 805 29:41 17.0
18 Dart DART 18 7158 John Buckle   805 38:12 18.0
19 Handicap RS 700 875 Robbie Bell   852 DNF 20.0

Race 6 - 22/06/2014

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Handicap RS 700 1027 Colin Dacey   852 28:14 1.0
2 2000 2000 2321 Fergus Barnham Gen Gage 1100 24:42 2.0
3 2000 2000 2042 Jasper Barnham Laura Barnham 1100 24:46 3.0
4 Handicap RS 700 875 Robbie Bell   852 28:51 4.0
5 2000 2000 2279 Guy Tasker S Tasker 1100 24:56 5.0
6 2000 2000 2231 Paul Norris Phoebe Charnley 1100 25:32 6.0
7 Handicap SUPERNOVA 584 Peter Follen   1071 25:09 7.0
8 2000 2000 2240 Simon Landles Katie Landles 1100 26:09 8.0
9 2000 2000 22535 Adrian Tebbut Molly Charnley 1100 26:12 9.0
10 2000 2000 2345 David Crossman Ben Gage 1100 26:20 10.0
11 Handicap SUPERNOVA 1016 Warren Mitchel   1071 26:42 11.0
12 Handicap LASER RADIAL 168958 Matthew Nolan   1122 28:01 12.0
13 Handicap MegaByte 76 Tim Landles   1074 27:05 13.0
14 Handicap SUPERNOVA 1039 Howard Tollington   1071 27:55 14.0
15 2000 2000 2236 Tony Burgess Sam Peak 1100 28:59 15.0
16 Handicap RS 800 889 Ed Napolitano Jack Waldron 820 35:38 16.0
17 Dart DART 18 7158 John Buckle   805 25:53 17.0
18 Dart DART 18 7750 Guy Playford Tom Playford 805 DNF 20.0
18 2000 2000 2933 John Goodlife Karen Goodlife 1100 DNF 20.0

Race 7 - 29/06/2014

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Handicap RS 700 875 Robbie Bell   852 34:16 1.0
2 Dart DART 18 7750 Guy Playford Tom Playford 805 33:33 2.0
3 Handicap RS 700 1027 Colin Dacey   852 35:37 3.0
4 2000 2000 2042 Jasper Barnham Laura Barnham 1100 35:07 4.0
5 2000 2000 22535 Adrian Tebbut Molly Charnley 1100 37:24 5.0
6 2000 2000 2345 David Crossman Ben Gage 1100 39:22 6.0
7 Dart DART 18 7530 Colin Rudd   805 39:23 7.0
8 Dart DART 18 7158 John Buckle   805 40:14 8.0

Race 8 - 29/06/2014

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 2000 2000 2042 Jasper Barnham Laura Barnham 1100 24:39 1.0
2 Handicap RS 700 875 Robbie Bell   852 27:50 2.0
3 Dart DART 18 7750 Guy Playford Tom Playford 805 26:47 3.0
4 2000 2000 22535 Adrian Tebbut Molly Charnley 1100 28:42 4.0
5 Handicap RS 700 1027 Colin Dacey   852 30:12 5.0
6 2000 2000 2345 David Crossman Ben Gage 1100 29:20 6.0
7 2000 2000 2279 Guy Tasker S Tasker 1100 30.33 7.0
8 Dart DART 18 7530 Colin Rudd   805 28:37 8.0
9 Dart DART 18 7158 John Buckle   805 29:42 9.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
http://www.sailwave.com/